Untitled Document
Strona główna
Historia Szkoły
Nasz Patron
Laboratoria Przyszłości
Nauczyciele
Uczniowie
Wydarzenia
Przedszkole
Pedagog szkolny
Biblioteka szkolna
Kontakt
Galeria
Informator
Plan zajęć
Zajęcia dodatkowe
Nasze sukcesy
Kącik dla rodziców
Podręczniki
Statut
Program wychowawczy
Rada Rodziców
Deklaracja dostępności

 

 

 

 

Wycieczka do Lublina
dodano: 22-09-2022

Wycieczka do Lublina

Najstarsi uczniowie pod opieką pani Moniki Pawelec i pana Janusza Pękały, pojechali 19 października

na wycieczkę edukacyjną do Lublina. Uczniowie z klasy ósmej i siódmej naszej szkoły w atmosferze wspólnej zabawy z fizyką, uczestniczyli w pokazach w Instytucie Fizyki UMCS. Obejrzeli również film „Orlęta. Grodno ‘39” w Cinema City w CH Plaza  i zwiedzili nowoczesny gmach Centrum Spotkania Kultur.Od roku 1953, obecnie corocznie we wrześniu, Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego organizują Pokazy z fizyki. Jest to impreza o najdłuższej tradycji w kraju wśród sobie podobnych. Jej inicjatorem był profesor Wacław Staszewski. Pokazy są przeznaczone głównie dla uczniów, nauczycieli a także dla wszystkich innych osób zainteresowanych fizyką.

Ideą Pokazów z fizyki jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Pokazywane są zarówno eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu.

Na naszych uczniach ogromne wrażenie zrobił film „Orlęta. Grodno ‘39”. To dramatyczny obraz wojny z Sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stała się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych. Była to ciekawa lekcja historii, która niewątpliwie lepiej przemówiła do świadomości młodzieży niż zajęcia w szkolnej sali.

Był też czas na krótki spacer uliczkami Lublina i zwiedzenie Centrum Spotkania Kultur,  mieszczącego się przy Placu Teatralnym 1. w Lublinie - jednej z ważniejszych instytucji kultury, oddanej do użytku pod koniec 2015 roku. Sercem Centrum Spotkania Kultur w Lublinie jest piękna, doskonale wyposażona Sala Operowa, która może pomieścić 1000 widzów. Pozwala ona realizować w CSK wydarzenia takie jak koncerty, widowiska teatralne i operowe, konferencje oraz sympozja. Na uczniach niewątpliwie ogromne wrażenie zrobiła nowoczesna infrastruktura budynku. Obiekt Centrum Spotkania Kultur to blisko 25 tys. m2 przestrzeni wyposażonej nie tylko we wspomnianą już  salę operową, ale też  sale koncertowe, salę baletową, przestrzenie wystawiennicze, kino, miejsca dedykowane kulturze fizycznej, designowi i modzie oraz relaksowi w bliskości z naturą na wielopoziomowych ogrodach, zlokalizowanych na dachach.

Wyjazd dostarczył uczniom wielu pozytywnych wrażeń, był doskonałą okazją do obcowania z nauką i sztuką.
facebook