Untitled Document
Strona główna
Historia Szkoły
Nasz Patron
Nauczyciele
Uczniowie
Wydarzenia
Przedszkole
Pedagog szkolny
Biblioteka szkolna
Kontakt
Galeria
Informator
Plan zajęć
Zajęcia dodatkowe
Nasze sukcesy
Kącik dla rodziców
Podręczniki
Statut
Program wychowawczy
Rada Rodziców
Deklaracja dostępności

 

 

 

 

Pielgrzymi pióra
dodano: 03-10-2019

Pielgrzymi pióra

W pierwszych dniach września uczennice naszej szkoły: Amelia Siebyła (kl. 6), Zuzia Tomczyk (kl. 7) i Julia Oleksiak (kl. 8) miały okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji. Na zaproszenie ks. Krzysztofa Maja dziewczęta wybrały się do Solca, gdzie w tajemniczej atmosferze tutejszego klasztoru zgłębiały tajniki trudnej sztuki - kaligrafii. Warsztaty poprowadziła mgr Wioletta Kaczmarska-Rudnik, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.Kaligrafia to średniowieczna sztuka pięknego pisania, która rozwijała się przez stulecia w zakonnych murach i na królewskich dworach. Dzisiaj traktowana jest bardziej hobbystycznie i stanowi niezwykły trening umysłu i ciała, gdyż nie jest zwykłym pisaniem. Jest to ekspresja myśli, informacji i emocji przekazanych za pomocą gestu i dotyku.
To pewnego rodzaju sztuka medytacji, ponieważ pisząc skupiamy się na słowie, na poprawnej formie liter, uspokajamy myśli, odrywamy się od chaosu, który nas otacza.

 

Dziewczęta dwa dni spędziły poznając i tworząc uncjała, czyli pismo, którym posługiwano się od końca II aż do X wieku i stosowana była do zapisu kodeksów, traktatów oraz manuskryptów biblijnych. Podczas warsztatów nauczyły się władać stalówką maczaną w tradycyjnym atramencie, by w finale spotkań stworzyć własne, unikatowe graficzne podpisy.
facebook