Untitled Document
Strona główna
Historia Szkoły
Nasz Patron
Nauczyciele
Uczniowie
Wydarzenia
Przedszkole
Pedagog szkolny
Biblioteka szkolna
Kontakt
Galeria
Informator
Plan zajęć
Zajęcia dodatkowe
Nasze sukcesy
Kącik dla rodziców
Podręczniki
Statut
Program wychowawczy
Rada Rodziców
Deklaracja dostępności

 

 

 

 

Październik miesiącem świadomości dysleksji.
dodano: 23-11-2022

Październik miesiącem świadomości dysleksji.

W dniach 03-07.10.2022r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Woli Soleckiej  obchodziliśmy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji, który przebiegał pod hasłem: „Przełamujemy bariery” i odbywał się, jak co roku, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

03.10.2022r. odbył się „Dzień Czytania”. Tego dnia zorganizowano akcję czytelniczą „Czytam z Bratkiem”, podczas której dzieci z klasy 6 oraz z „Klubu Ortograffiti” czytały koleżankom i kolegom klas młodszych. Bajki o przygodach Bratka, czytane przez uczniów w obecności Bratkowych maskotek, przypadły do gustu najmłodszym. W klasie polonistycznej zorganizowana została wystawa plakatów, stworzonych przez uczniów klas I-III z portretem Bratka. Na korytarzu pojawiła się gazetka ścienna, poświęcona zjawisku dysleksji rozwojowej.

Nasi najmłodsi koledzy, uczestniczyli również w zajęciach grafomotorycznych i poznali ćwiczenia relaksujące rękę piszącą.

04.10.2021r.odbył się „Dzień skutecznego uczenia się”.

Uczniowie uczęszczający na terapię pedagogiczną w ramach zajęć korekcyjno-kompensacyjnych poznali style uczenia. Podczas testów diagnostycznych dowiedzieli się, który z analizatorów jest ich najmocniejszą stroną i jak należy planować naukę, aby osiągnąć sukces.

Dla rodziców dzieci przedszkolnych, tego dnia zorganizowano porady pedagoga- logopedy w zakresie diagnozy i terapii opóźnionego rozwoju mowy.

05.10.2022r. świętowany był „Dzień Dysleksji i Dzień Sławnego Dyslektyka”. Na szkolnym korytarzu  zaprezentowano sylwetki sławnych dyslektyków. Jakie było zdziwienie naszych uczniów, którzy  wśród sławnych dyslektyków odnaleźli m.in. pana Andersena, pana Einsteina i pana Edisona.

07.10.2021r. odbył się „Konkurs na najpiękniejszą zakładkę do książki” Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III. Powstało wiele pięknych zakładek. Nagrodę w konkursie zdobyły:

Zosia Dams klasa 1

Lila Rolnik klasa 1

Wiktoria Wójcicka klasa 1

Sandra Czyżewska klasa 3

Wiktoria Malarska klasa 3.

Dzieci z klasy 4 poznały Kalambury ortograficzne

Podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, dzieci bawiły się w „Kalambury ortograficzne”. W kopercie były wyrazy z brakującą literą. Dzieci losowały wyraz i musiały pokazać lub narysować ten wyraz, tak żeby grupa zgadła. Na koniec musiały powiedzieć przez jaką literkę się pisze dane słowo, oczywiście uzasadniając pisownię.

Uczniowie  z klasy 5 mogli  sprawdzić się w zadaniach angażujących obie półkule mózgu. Ćwiczyli swoje umiejętności w zakresie koncentracji uwagi oraz grafomotoryki. Sprawdzali swoje możliwości podczas zabaw z kodowaniem oraz pisali dyktando z lukami.

Uczniowie  z klasy 6  stworzyli  grę ortograficzną- Memory ortograficzne. Grupa uczniów podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych otrzymała zestaw wyrazów z trudnością ortograficzną. Na przygotowanych kartonikach rysowali obrazek i podpisali go oraz przyklejali słowo, np. HOKEISTA.  Tak przygotowane Memory pomaga w zapamiętaniu wyrazów z trudnością ortograficzną, a także może służyć jako pomoc w przypominaniu sobie zasad ortograficznych.

Klasa 7 ćwiczyła rękę i utrwalała zasady ortograficzne z  programem interaktywnym „Władcy słów”.

Uczniowie  z klasy 8  stworzyli KRZYŻÓWKĘ ze słowem DYSLEKSJA

Uczniowie najpierw obejrzeli krótki film: „Jak działa dysleksja”, na podstawie informacji układali krzyżówkę. W krzyżówce pojawiły się hasła: Andersen, czytanie, pisanie, dysleksja, analizator, wzrok, słuch, pasja, aktor.

To niesamowite, że jedna dysleksja wpływa na tyle płaszczyzn życia.

Hasło PRZEŁAMUJEMY BARIERY w tych dniach było spajające naszą społeczność szkolną. 

facebook