Untitled Document
Strona główna
Historia Szkoły
Nasz Patron
Nauczyciele
Uczniowie
Wydarzenia
Przedszkole
Pedagog szkolny
Biblioteka szkolna
Kontakt
Galeria
Informator
Plan zajęć
Zajęcia dodatkowe
Nasze sukcesy
Kącik dla rodziców
Podręczniki
Statut
Program wychowawczy
Rada Rodziców
Deklaracja dostępności

 

 

 

 

Dzień Kredki
dodano: 22-11-2022

Dzień Kredki

Dzień Kredki przypada na 22 listopada. Święto to w znaczący sposób wiąże się z najmłodszymi, bowiem to dzięki kredkom mogą oni wyrazić swoje myśli i uczucia. Rysowanie w dodatku rozwija wyobraźnię, więc tym bardziej warto dzisiaj zachęcać dzieci do tej świetnej zabawy.

Tak właśnie wykorzystali tę datę uczniowie klas młodszych w naszej szkole. Kredkami namalowali przepiękne prace, którymi udekorowali szkolny korytarz.

 

A co gdyby tak wszystkie dzieci zamieniły się w kredki 22 listopada? Z tym zadaniem uczniowie poradzili sobie również znakomicie. Przez cały dzień paradowali w kolorowych "kredkowych " opaskach, które wspólnie wykonali na zajęciach.

 

Jak powstały kredki ? Przedmioty przypominające współczesne kredki najprawdopodobniej pochodzą z Europy. Źródła historyczne mówią o kredce w kształcie cylindra wykonanej z mieszanki węgla drzewnego i oleju. Węgiel zamieniono później sproszkowanymi pigmentami o różnych kolorach. W 1795 roku Francuz Nicolas - Jacques Conte stworzył kredki na bazie gliny i grafitu. Dziś produkowane są z naturalnych pigmentów, takich jak tlenek żelaza, sadza, czy dwutlenek tytanu. Profesjonalne kredki na szerszą skalę zaczęto sprzedawać na początku XX wieku. Firma Crayola z Nowego  Jorku wprowadziła na rynek kredki w ośmiu kolorach. Do ich popularności przyczyniła się żona jednego z właścicieli firmy, Alice. Jako była nauczycielka od razu dostrzegła potencjał kredek w rozwoju dzieci, a do tego wymyśliła historyczna nazwę.

Tę historię i wiele innych ciekawostek o bohaterkach dnia - kredkach - usłyszały dzieci od swoich wychowawczyń oraz dowiedziały się z filmu, który obejrzały podczas lekcji.Nie wiadomo kiedy, listopadowy dzień pomalowany został na  „niebiesko, fioletowo, żółto i różowo, na czerwono, na zielono i pomarańczowo”. Był to bardzo wesoły i kolorowy dzień!
facebook