Untitled Document
Strona główna
Historia Szkoły
Nasz Patron
Laboratoria Przyszłości
Nauczyciele
Uczniowie
Wydarzenia
Przedszkole
Pedagog szkolny
Biblioteka szkolna
Kontakt
Galeria
Informator
Plan zajęć
Zajęcia dodatkowe
Nasze sukcesy
Kącik dla rodziców
Podręczniki
Statut
Program wychowawczy
Rada Rodziców
Deklaracja dostępności

 

 

 

 

Drukarka 3D - szkolenie dla nauczycieli
dodano: 18-09-2022

Drukarka 3D - szkolenie dla nauczycieli

6 września nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach, których celem była nauka obsługi drukarki 3D.W ramach projektu Laboratoria Przyszłości szkoła zakupiła drukarkę 3D MakerBot Sketch MAC EduCare. Drukarka będzie dostępna dla uczniów na lekcjach każdego przedmiotu, ale też na zajęciach pozalekcyjnych, np. kółkach zainteresowań. Urządzenie doskonale nadaje się do zastosowania w edukacji ze względu na bezpieczną i cichą pracę.

Nowoczesne technologie takie jak druk 3D wspierają kreatywność, logiczne myślenie i są świetnym sposobem na naukę poprzez zabawę.

Druk 3D stanowi jedną z nowinek cieszących się rosnącą popularnością. Na całym świecie uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich stawiają swoje pierwsze kroki we włączaniu tej technologii w zajęcia. Liczba tematów i projektów wykorzystujących druk 3D jest niemal nieograniczona, zwłaszcza na zajęciach z nauk ścisłych, matematyki, ale i nauk społecznych. Projekty druku mogą być tworzone w zespołach, jak również indywidualnie, a ich poziom trudności bez problemu dostosujemy do grupy wiekowej.

Podczas szkolenia dowiedzieliśmy się, że  praktyce drukowanie 3D polega na stworzeniu – lub skorzystaniu z istniejącego w banku projektów – modelu cyfrowego w pliku 3D, a następnie wytworzeniu fizycznego trójwymiarowego obiektu. Skanowany obiekt po przetworzeniu przez oprogramowanie, zwane „slicerem”, konwertuje model na szereg cienkich, dwuwymiarowych warstw i tworzy plik z instrukcjami dostosowany do konkretnego typu drukarki 3D. Następnie drukarka nakłada wymaganą kombinację surowców , czyli filament, z którego buduje obiekt, dodając warstwę po warstwie zgodnie z modelem cyfrowym. Nauczyliśmy się posługiwać akcesoriami, którymi są : biodegradowalny filament PLA , dwa elastyczne stoły robocze, szpachelka do podważania i usuwania wydruku ze stołu roboczego . Dotykowy ekran oraz intuicyjny interfejs sprawiają, że użytkownicy nie będą mieć problemów z obsługą urządzenia. Aplikacja MakerBot Cloud ułatwia zarządzanie kolejką wydruków i sterowanie pracą drukarki z dowolnego miejsca dzięki połączeniu w chmurze.  W trakcie warsztatów z przetestowaliśmy pracę urządzenia i wydrukowaliśmy pierścionek.

Dzięki możliwościom, które daje druk 3D, ćwiczenia dotychczas zaklęte na kartkach papieru mogą się wyrwać do namacalnego trójwymiarowego świata. Wirtualna rzeczywistość i druk 3D pozwolą uczniom zobaczyć i dotknąć tego, co do tej pory pozostawało w sferze wyobrażeń na lekcjach chemii, matematyki, biologii, fizyki, informatyki i innych. Nauka programowania i elektroniki to inwestycja w rozwój zainteresowań uczniów tymi dziedzinami wiedzy, które już jutro będą obecne w każdym sektorze gospodarki, od produkcji po medycynę.  

facebook