Untitled Document
Strona główna
Historia Szkoły
Nasz Patron
Nauczyciele
Uczniowie
Wydarzenia
Przedszkole
Pedagog szkolny
Biblioteka szkolna
Kontakt
Galeria
Informator
Plan zajęć
Zajęcia dodatkowe
Nasze sukcesy
Kącik dla rodziców
Podręczniki
Statut
Program wychowawczy
Rada Rodziców
Deklaracja dostępności

 

 

 

 

„Cieszymy się Polsko z Twojej wolności, wspólnie świętujemy Dzień Niepodległości!”
dodano: 15-11-2018

„Cieszymy się Polsko z Twojej wolności, wspólnie świętujemy Dzień Niepodległości!”

   11 listopada 1918 roku to data wymodlona przez Polaków. Nadszedł upragniony dzień wolności. Spełnił się wówczas sen pokoleń Polaków – państwo polskie narodziło się na nowo. Po 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wieku wielkich powstań wolna Polska powróciła na mapę Europy.

 

W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Czcimy ją na różne sposoby, ale wszyscy wiemy, że ta data zobowiązuje byśmy pamiętali o wszystkich bohaterach, którzy walczyli o wolność naszego kraju.

 

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica, a jednocześnie niepowtarzalna okazja, by podjąć działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem.

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję zainicjowaną przez Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej przebiegającą pod hasłem „ Dzień dla Niepodległej” i „Rekord dla Niepodległej”.



   9 listopada 2018 to dzień, który poświęcony był w naszej szkole obchodom Święta Niepodległości. Rozpoczęliśmy od odśpiewania o godz. 11:11 hymnu państwowego „Mazurka Dąbrowskiego”, po czym uczniowie zaprezentowali program artystyczny pt. „ Pisk Białego Orła”.

 

Fabuła została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny światowej przeżywa wojenną traumę - wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu rozbiorów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się Biały Orzeł, którego głos - pisk słyszalny w duszy Polaków nie pozwala tracić nadziei na wolność. W części finałowej uczennice zaprezentowały taniec z biało-czerwonymi szarfami.

 

W uroczystym świętowaniu „ 100 Urodzin Polski” uczestniczyła cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. Jak przystało na urodziny nie obyło się też bez smacznego poczęstunku.

 

Dziękujemy za pomoc i wsparcie Kołu Gospodyń Wiejskich w Woli Soleckiej.




facebook